Codorníu – fabryka szampana

Cava – nie mylić z polską kawą! Cava to nazwa katalońskiego wina musującego, powstającego na drodze tradycyjnej metody szampańskiej, “wykradzionej” z Francji w XIX wieku. Dwie największe firmy produkujące Cava to Codorníu oraz Freixenet, a 90% wina powstaje w regionie Penedès. Koniec danych. Przejdźmy do sedna – Cava jest pyszna! Biała lub różowa, wytrawna czy półsłodka – każdy znajdzie coś dla siebie.

Jeżeli chcecie spróbować Cava w Barcelonie polecam wizytę w Can Paixano (La Xampanyeria)

Mając wolny dzień w Barcelonie, polecam wypożyczyć auto i wybrać się do fabryki szampana. W miejscowości Sant Sadurní d’Anoia znajduje się wytwórnia produktów Codorníu. Warto dołączyć się do jakiejś grupy lub wziąć przewodnika, aby opowiedział nam o historii Cava. Zwiedzanie obejmuje wizytę w części muzealnej, pomieszczeniach gdzie wytwarza się wino, w piwnicach gdzie wino leżakuje, a zakończone jest degustacją tego trunku. Fabrykę zwiedzamy siedząc w “pociągu” przemierzającym wąskie uliczki piwnic i przeciskającym się przez stojaki z butelkami.

Od marca tego roku zostało uruchomione połączenie autobusowe z Barcelony (autobus firmy Hilsa). Koszt to 4 euro (można także użyć biletu T-10 na 3 strefy). Odjazdy od poniedziałku do piątku o 09:00 z 3 lokalizacji: Urgell-París (París 229-231), Diagonal-Capitán Arenas (na przeciwko stacji metra Maria Cristina) oraz Palau Reial (na przeciwko stacji metra Palau Reial).
Powroty o 13:40, 14:30, 16:30, 18:15 i 19:30.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z wycieczki, po kliknięciu w poniższe zdjęcie:

Cava Codorniu

Dobrym pomysłem, jeżeli wypożyczamy już auto, jest połączenie wycieczki do fabryki Cava z wycieczką na Montserrat.

 

13 komentarze do “Codorníu – fabryka szampana”

 • Do Frexinet jest prosty dojazd z Barcelony do miejscowości Sant Sadurní d’Anoia Zakład jest obok stacji od razu widać. Wstep 6Euro + 1 drink. Super gadżety w sklepiku.

 • Jaki jest koszt zwiedzania i cava? Czy mozna ja dostać w normalnym sklepie spożywczym?

  • Niestety nie pamiętam ile dokładnie kosztował wstęp, ale wydaje mi się, że nie przekroczyło to 10 euro wraz z poczęstunkiem.
   Cavę można dostać w każdym sklepie spożywczym już od ok 4 euro, ale polecam zainwestować w te trochę lepsze, ok 8-10 euro, co i tak nie jest drogo jak za produkt wytwarzany metodą Champagne’a. Warto wybrać produkty Cordoniu lub Freixnet.

 • Witam, chciałabym się dowiedzieć czy można pojechać prywatnie na taką wycieczkę, czy trzeba z góry bookować u jakiegoś pośrednika. W ogóle nie mogę znaleźć oficjalnej strony freixened cava. Proszę o pomoc 🙂

 • Wybieram się do Barcelony za tydzień i wycieczka do wybranego miejsca będzie punktem obowiązkowym. Czy to prawda co piszą na stronie Cardoniu, że uruchomione zostały specjalne autokary podwożące turystów?

  • Na jakiej stronie?

  • Tak. Z Barcelony kursuje autobus firmy Hilsa, dowożący turystów do Fabryki Cava. Koszt 4 euro (można także użyć biletu T-10 na 3 strefy). Odjazdy od poniedziałku do piątku o 09:00 z 3 lokalizacji: Urgell-París (París 229-231), Diagonal-Capitán Arenas (na przeciwko stacji metra Maria Cristina) oraz Palau Reial (na przeciwko stacji metra Palau Reial).
   Powroty o 13:40, 14:30, 16:30, 18:15 i 19:30.

 • Czy wiadomo o ktorej godzinie dokladnie odjezdza ten autobus Hilsa z przystankow w Barcelonie? Rozumiem, ze na pierwszym przystanku Urgell-Paris jest o 9:00 i jedzie na dwa pozostale? Mozna gdzies sprawdzic, o ktorej bedzie na nastepnych? Dziekuje za odpowiedz 🙂

 • a czy na autobus firmy Hilsa zadziała karta Hola BCN Travel card? Bo chcę zakupić taką karte na 4 dni zamiast kupować t-10

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.