Nie ma lepszego momentu na odwiedzenie Barcelony niż festiwal- La Mercè. Za każdym razem gdy szliśmy coś zjeść lub chwilę odpocząć, czuliśmy, że na pewno omija nas jakieś kolejne niezwykłe wydarzenie, koncert lub parada. Żal było spać w te dni, gdy miasto tętni życiem od świtu do świtu. Wtedy doświadczyliśmy jak bardzo nasza wyobraźnia jest ograniczona i jakie „cuda” potrafią robić Katalończycy. Możesz biegać przy diabłach, które rzucają ogniem, możesz zobaczyć najlepszy pokaz sztucznych ogni w Twoim życiu, Twoje serce może bić w rytm bębnów, podczas gdy Ty stoisz i patrzysz z przerażeniem jak 3 letnie dziecko spada z wysokości 8 metrów w tłum ludzi. To wszystko czyni to święto najlepszym wydarzeniem w jakim kiedykolwiek braliśmy udział.
Każdego roku, pod koniec września, w Barcelonie organizowany jest uliczny festiwal – La Mercè. Jest to największe święto Barcelony organizowane na cześć La Mare de Deu de la Merce, która to w 1687 roku uratowała miasto przed plagą szarańczy. Mare de Deu de la Merce została około 200 lat później mianowana patronką Barcelony.
Początki La Mercè sięgają 1871 roku, kiedy to urząd miasta Barcelony zorganizował obchody święta religijnego na cześć Matki Boskiej Miłosierdzia (hiszp. Virgen de la Merced, kat. La Mare de Déu de la Mercè). Pomimo iż święto obchodzone jest 24 września, uroczystości zaczynają się kilka dni wcześniej.
Większość wydarzeń, obchodzonych do dzisiaj, została wprowadzona w 1902 roku, kiedy to uroczystości zostały wzbogacone o paradę Gigantów, pierwszą rywalizację Castellers oraz tradycyjny, kataloński taniec „Sardana”.
Najważniejsze wydarzenia:
Parada Gigantów i Cavalcada
Każdego roku ulicami Barcelony przechodzi kolorowa parada. Nie sposób jej nie zauważyć. Już z daleka dochodzi do nas dźwięk bębnów i perkusji wybijających charakterystyczny rytm. W Katalonii przez cały rok grupy muzyków przygotowują się do tego wydarzenia, bardzo często ćwicząc wieczorami na plażach lub placach miasta. Przy akompaniamencie bębnów przez plac Sant Jaume przechodzą Giganci.
Są to postacie dochodzące do ok. 4 m wysokości, przebrane w tradycyjne stroje ludowe z głowami wykonanymi z masy papierowej (Papier-mâché). Wykonane są z bardzo dużą dbałością o szczegóły i sprawiają wrażenie rzeczywistych postaci. Przedstawiają z reguły ludzi, ale także zwierzęta i są bardzo ważnym elementem wielu festiwali w katalońskich miejscowościach. W Barcelonie reprezentują historyczne postacie: Jakuba I Zdobywcę (katal. Jaume I el Conqueridor) oraz jego drugą żonę Jolantę Węgierską (katal. Violant d’Hongria). Pochód zazwyczaj przechodzi ulicą La Rambla i skręca w Calle (ulicę) Ferran, aby zakończyć się na plaza de Jaume I, gdzie znajduje się ratusz miasta.
Castellers
Kataloński zwyczaj budowania wież z ludzi. Wieże dochodzą nawet do kilkunastu metrów i posiadają różne formy: na planie trójkąta, kwadratu i wielokątów, a przy ich budowaniu może uczestniczyć ponad 100 osób. Większość z nich tworzy solidną podstawę wieży, na której budowane są kolejne piętra konstrukcji. Pierwsze „piętro” tworzą najwięksi i najsilniejsi mężczyźni, którzy na swoich barkach będą dźwigać cały ciężar budowli. Następne kondygnacje tworzone są przez coraz mniejszych uczestników, a na sam szczyt budowli wspinają się kilkuletnie dzieci.
Uczestnictwo i oglądanie Castellers jest niezwykle ekscytującym przeżyciem. Wszyscy widzowie przeżywają razem z konstruktorami wież ich niezmierny wysiłek i wytrwałość sięgającą do granic możliwości. Wieże budowane są przy akompaniamencie bębnów, a Katalończycy wydają w tym czasie charakterystyczny świst, tworząc niezapomnianą i przepełnioną adrenaliną atmosferę.
Castellers, czyli ludzie praktykujący tę tradycję spotykają się przez cały rok na próbach, aby podczas festiwalu La Mercè stanąć do konkursu i zostać wybranym na najlepszą grupę z danego miasta.
Correfoc
W dosłownym tłumaczeniu jest to bieg ognia. Correfoc to kolejna tradycja katalońska sięgająca XII wieku i wywodząca się z pogańskich czasów. Ludzie przebrani za diabły, demony i smoki biegają, tańczą i skaczą trzymając w rękach race, pochodnie i zimne ognie. Całości towarzyszy rytm wybijany przez bębny i wystrzały fajerwerków.
Podczas La Mercè organizowany jest Correfoc dla dzieci oraz dla dorosłych. Podczas dziecięcego festiwalu jest dużo bezpieczniej. W normalej wersji Correfoc biorą także udział widzowie. Należy się specjalnie ubrać, aby zabezpieczyć się przed oparzeniami: długie spodnie i rękawy, czapka oraz szalik zasłaniający szyję. Wtedy można dołączyć się do festiwalu tańcząc i biegając razem z „diabłami”. Correfoc zazwyczaj organizowany jest na ulicy Via Laietana.
Piromusical
Piromusical to połączenie Magicznych fontann wraz z pokazem fajerwerków. Całość trwa około godziny i tworzy niezapomnianą atmosferę. Ludzi zbierają się na ulicy prowadzącej od plaza Espanya do pałacu na wzgórzu Montjuïc już na kilka godzin przed rozpoczęciem pokazu, aby zająć dobre miejsca. Obowiązkowy punkt festiwalu!
Pozostałe wydarzenia
Pokazy światła i iluminacje
Każdego wieczora na placu Jaume I organizowana jest projekcja światła na budynku ratuszu. Gdy po raz pierwszy wyszliśmy z wąskiej uliczki barrio Gotic na ten plac, każdy z nas spojrzał się na siebie z zapytaniem, czy to co widzimy jest realne, czy to jednak nadmiar katalońskiego wina: budynek zaczął się ruszać! Wspaniałe połączenie muzyki i światła, w każdym roku utrzymane w innej konwencji sprawia, że poczujecie się niezwykle! Polecamy!
Sardana
Typowy kataloński taniec wykonywany najczęściej przez starsze osoby. Symbol jedności i solidarności, tańczony w kółku przez ludzi trzymających się za ręce – dość mało widowiskowe, lecz ukazujące katalońskie tradycje.
Pokazy fajerwerków
Zdecydowanie polecamy pokazy fajerwerków organizowane na plaży Barceloneta. Po raz pierwszy zobaczyliśmy je w tamtym roku. Fajerwerki ustawione były na dwóch molach wysuniętych w morze, a cała plaża wypełniona była widzami. Pomimo, że w swoim życiu widzieliśmy już wiele pokazów sztucznych ogni, tamten był zdecydowanie najlepszym z nich. Różnorodność i synchronizacja wystrzałów sprawiła, że podczas pokazu nikt nie rozmawiał; wszyscy siedzieli z otwartymi z wrażenia ustami.
Koncerty, pokazy muzyki oraz gry i zabawy dla dzieci
Bardzo dużo wydarzeń organizowanych jest w Parc de la Ciutadella. Każdego dnia na scenie odbywają się przedstawienia, występy teatralne oraz gry i zabawy dla młodszych uczestników festiwalu, a wieczorami organizowane są tam koncerty grup muzycznych. Wiele koncertów odbywa się także na scenach położonych na placach między ulicami barrio Gotic, w okolicach Arc de Triomf oraz na zamku i wzgórzu Montjuïc.
Muzea
Wiele muzeów podczas La Mercè otwartych jest bezpłatnie dla zwiedzających. W tamtym roku były to muzea:
CaixaForum, Montjuïc Castle, CCCB, El Far Consortium, CosmoCaixa, Capitanía General – Palau de la Mercè, Mercat de les Flors, Antoni Tàpies Foundation, MACBA, MNAC, Museum of the History of Barcelona (MUHBA), Music Museum,
Barbier-Mueller Museum, Ceramic Museum, Natural Science Museum, Museum of the History of Catalonia, Marès Museum, Joan Antoni Samaranch Olympic and Sport Museum, Biomedical Research Park i Sagrada Familia.
Film promujący La Mercè 2021:
[fblike]
Niezła stronka. Gratulacje!
Czy mógłbyś udostępnić program La Merce w 2013r?
Tak się składa, że będę w Barcelonie w dniach 18-22 września więc liczę że uda mi się choć częściowo uczestniczyć w tym Święcie. Czy wzorem lat ubiegłych będą darmowe wejścia do muzeów w tych dniach?
Pozdrawiam serdecznie.
cześć, niestety jeszcze nie ma programu na Merce 2013. Jak tylko się pojawi znajdziesz go w aktualnościach na naszej stronie głównej oraz na funpage’u na fb. Mamy nadzieję, że wejścia do muzeów tradycyjnie będą za darmo:) pozdrawiam
La Merce 2013 będzie trwało od 20 do 24 września! To genialnie, że uda Ci się zobaczyć to święto! To jest oficjalna strona La Merce ( jest też wersja angielska) a my postaramy się już niedługo wrzucać informacje na naszą barcalenę!
i TAK – wstęp do wielu muzeów będzie bezpłatny, TAK – na każdej z ulic dzieje się coś fascynującego, TAK – jest to najlepsze święto i najlepszy czas, żeby odwiedzić Barcelonę!
Pozdrawiamy i liczymy na podzielenie się z nami zdjęciami z wyjazdu!
witam
poproszę o plan na święto La MERCE 2014
Podaję link do oficjalnej strony, dokładnego planu jeszcze nie ma
http://merce.bcn.cat/en
[…] Festival La Mercè […]