W Katalonii duży nacisk kładzie się dzień przesilenia letniego, kiedy to ma miejsce najkrótsza noc w roku. Noc Świętojańska słynie z szalonego i wręcz hipnotyzującego sposobu jej obchodzenia. Jeżeli jesteście w tym czasie w Barcelonie, nie ma sposobu, abyście nie zauważyli, że coś dzieje się „nie tak”: ogniska na ulicach, w których ludzi palą swoje stare rzeczy i towarzyszące im wszechobecne wystrzały fajerwerków spowodują, że serce zacznie Wam bić mocniej.

 

Początki

Noc Świętego Jana swoje początki czerpie z pogańskich tradycji, kiedy to ludzi czcili najdłuższy dzień w roku. Wtedy to Słońce osiąga swój najwyższy punkt, po osiągnięciu którego zaczyna opadać i coraz to słabiej świecić. Symbolicznie palenie ognia miało dać Słońcu siłę, aby świeciło mocno aż do przesilenia zimowego. Ogień jest również symbolem oczyszczenia dla ludzi którzy go obserwują.


[fblike]

Symbole

Trzy symbole nocy Świętego Jana to ogień, woda i zioła.

Ogień symbolizuje czystość, oczyszczenie i z tego powodu ludzie rozpalają na ulicach ogniska, w których palą swoje stare rzeczy: meble, ubrania czy książki. Dodatkowo w czasie tej nocy, na plażach Barcelony rozpalane są ogniska, wokół których należy tańczyć i przez które należy przeskakiwać lub przechodzić.

Woda to symbol uzdrowienia, dlatego wielu ludzi w tę noc wybiera się na plażę, aby wykąpać się w morzu.

Zioła symbolizować mają lekarstwo i niektórzy twierdzą, że podczas święta Sant Joan ich właściwości lecznicze są setki razy mocniejsze. Są one często zbierane w nocy z Sant Joan.Noche de San Juan

Co dzieje się w Barcelonie podczas obchodów Nocy Świętego Jana?

Noc Świętego Jana nie bez powodu określana jest często po katalońsku Nit del Foc, czyli Noc Ognia.

Główną atrakcją obchodów tego święta jest wszechobecny ogień: ogniska na ulicach oraz na plaży, a także pokazy fajerwerków oraz correfoc (czytaj więcej o correfoc)

Święto to przez mieszkańców obchodzona jest najczęściej w postaci wspólnej kolacji ze znajomymi połączonej z oglądaniem pokazu fajerwerków i całonocnymi tańcami.

Mnóstwo ludzi wybiera się także wieczorami na plażę, aby zorganizować całonocny piknik, podczas którego palone są ogniska, przy których, do dźwięków gitary i bębnów, tańczy i śpiewa się do rana!

Sant Joan Barcelona

Noc Świętego Jana Barcelona

Porady:

  • jako że plaże bywają bardzo tłoczne, polecamy wybrać się tam około 21 i zarezerwować sobie miejsce. Koc i koszyk piknikowy mile widziane:)
  • plaża na Barcelonecie, z uwagi na największą ilość turystów, jest najbardziej zatłoczona. Będzie też na niej najwięcej kieszonkowców! Polecamy plaże Nova Icaria lub Mar Bella. Zobaczcie mapę plaż.
  • należy uważać na fajerwerki, szczególnie podczas podróży z małymi dziećmi, ponieważ na ulicach miasta i na plażach fajerwerki są wszędzie!

Nit de Sant Joan

Tradycyjne potrawy

Tradycyjnie przed Nocą Świętego Jana we wszystkich sklepach i piekarniach dostępne są ciasta o nazwie „Coque” lub „Coca” (wym. koka). Mają postać prostokątnego lub owalnego, podłużnego placka i występują z różnymi dodatkami: crema catalana, orzechami, migdałami, marcepanem, owocami, a także istnieje odmiana zawierająca skwarki (coca de chicharrones) i wbrew pozorom jest bardzo dobra;)

Coca de Sant Joan
[fblike]

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.