Metrem, aż na lotnisko!

Od piątku 15 lutego 2016 roku na lotnisko El Prat można dostać się metrem!

Na początek kilka słów o samym metrze. Jest to pierwsza w Barcelonie linia całkowicie zautomatyzowana tzn. za sterami metra nie zobaczymy maszynisty.
Gdy wszystkie budowy dobiegną końca (część południowa zostanie połączona z północną) linia będzie mierzyć 47,8 km długości, z czego 43,71 km będzie przebiegało pod ziemią. To uczyni linię L9 najdłuższą europejską podziemną automatyczną linią, przez linią numer Arbatsko-Pokrovskaya metra Moskiewskiego (44,3 km), linią 12 metra w Madrycie (41 km) oraz północną linią metra londyńskiego.

Ponadto stacje metra wyglądają jak te, które mogłam zobaczyć w Singapurze. Stacja jest w pełni zautomatyzowana – drzwi na stacjach otwierają się dopiero, gdy zatrzyma się przy nich pociąg metra.
metroo

Linia L9 pomiędzy przystankami Zona Universitaria i el Aeropuerto de Barcelona ma 20 kiletrów i 15 stacji. Czas przejazdu pomiędzu Zona Universitaria i Terminalem 1 to 32 minuty. Pociągi kursować będą co 7 minut. Częstotliwość zostanie zwiększona do 15 minut podczas świąt lub okresów przewidywanego zmniejszonego ruchu.

 

UWAGA: Aby zacząć lub skończyć podróż na stacji lotnisko El Prat należy wykupić bilet za 4,50 euro. Karta T-10 nie jest ważna na tej stacji! Jednak mozna używac katr T-Mes(miesięcznej), T-50/30 lub T-Trimestre.

Należy pamiętać, iż z terminalu drugiego nadal będzie kursować pociąg Cercanillas, którym dotrzemy między innymi do stacji Sants, która jest najlepszym miejscem przesiadkowym do innych pociągów (Costa Brava, Costa Dorada) lub zielonej linii metra.

15 komentarzy

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.