Pinchos – Pintxos

Pincho, po hispzańsku, lub Pintxo w języku basków to nazwa tradycyjnej przekąski z tego regionu, spożywanej w barach podczas spotkań ze znajomymi. Są częścią kultury i elementem życia nocnego na północy Hiszpanii. Najczęściej mają formę “małej kanapki”. Składniki, smakowicie umieszczone na kawałku pieczywa, spięte są wykałaczką(pincho-kolec, szpilka), tworząc ciekawie wyglądające i smakujące przekąski. Najczęściej przy wyborze pinchos obowiązuje samoobsługa: nakładamy na talerz te, które wyglądają najsmaczniej. Spożywa się je bezpośrednio przy barze, lub przy małych, wysokich stolikach, na stojąco lub siedząc na hokerach. Często również kelner przechadza się po barze z tacą świeżo przygotowanych, gorących przekąsek i zaprasza do ich konsumpcji. Na koniec rozliczamy się za spożyte pinchos na podstawie wykałaczek pozostawionych na talerzu.

Jeżeli będąc w Barcelonie chcielibyście spróbować przysmaku z kraju Basków polecamy Wam w szczególności następujące miejsca:

 • Euskal Etxea, Placeta Montcada 1
  -Restauracja/bar położona w pobliżu Borne, bezpośrednio przy kościele Santa María del Mar i najwęższej ulicy w Barcelonie: Carrer de les Mosques. Świetne pintxos w cenie ok. 1,80€ za sztukę; w głębi restauracji miejsce ze stolikami przeznaczone do jedzenia kolacji/menu.
 • BilbaoBerria, Plaça Nova 3 oraz Carrer de l’Argenteria 6
  -Jedna z restauracji położona jest w Barrio Gotic, na placu przed Catedral de Barcelona; druga na Borne. W obydwu miejscach pintxos są w cenie 1,65€ za sztukę, jednak piwo 0,5L (jarra de cerveza) to koszt aż 3,85€!
więcej zdjęć po kliknięciu w poniższe zdjęcie
Pincho

loading map - please wait...

Euskal Etxea: 41.384491, 2.181968
Bilbao-Berria Catedral: 41.384275, 2.175066
Bilbao-Berria Borne: 41.383682, 2.180211
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo KML-Logo
Euskal Etxea
Euskal Etxea
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo KML-Logo
Bilbao-Berria Catedral
Bilbao-Berria Catedral
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo KML-Logo
Bilbao-Berria Borne
Bilbao-Berria Borne

7 komentarze do “Pinchos – Pintxos”

 • Odnośnie Pintxos polecam bar La Tasqueta De Blai (między stacjami Paral-lel a Poble Sec) – mała, kameralna knajpka bez turystów – została nam polecona przez miejscowego, wynajmującego nam mieszkanie i jak najbardziej się sprawdziła! 🙂 Cena rewelacyjna – 1 euracz za sztukę, a pintxosy wyśmienite! 100% smaku i klimatu Katalonii 🙂 http://pl.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g187497-d4155257-Reviews-La_Tasqueta_De_Blai-Barcelona_Catalonia.html

  • Dziękuję za umieszczenie wpisu,bylismy tam wczoraj.Super miejsce,super atmosfera.1 euro za sztukę,lub 1,80 za pinchos z krewetą lub czym podobnym.Duży kielich sangri 3 euro.

  • zamieszczony wyżej wpis dotyczył la tasqueta opisany przez kaję

  • Trochę się mylnie zasugerowałem “między Paral-lel a Poble” i przez 40 minut szukałem restauracji na alei łączącej obie stacje. Sama restauracja jednak jest trochę na uboczu – Carrer de Blai 17, 08004. Zdecydowanie polecam. 2 rodzaje pinchosów – zwykła wykałaczka po 1 eur i wypasiona wykałaczka po 1,80eur, Cava 2eur. Je się co się zdoła upolować z bufetu, przy płaceniu po prostu podliczają wykałaczki z talerza. 🙂 Bardzo fajne miejsce, jeśli kiedykolwiek będę jeszcze w Barcelonie zdecydowanie tam zajrzę.

 • Byłam w la Tasqueta de Blai. Rewelacja, wyśmienite jedzenie, a bar bardzo klimatyczny, czysty bardzo zadbany lokal, robi bardzo dobre wrażenie, ceny śmieszne po 1euro za sztukę, a wokół pełno pustych barów po 2 eur. Polecam każdemu. Za to nie polecam Can Eusebio. Niezbyt czysto, jedzenie nie smakowało nikomu, tłuste potrawy, bez smaku. Może to taka kuchnia. Nie przepadam.

 • Bilbao-Berria – pintxos wspaniałe! Świeże, kolorowe, zróżnicowane, w ogromnym wyborze. Cena za sztukę 1.70 E za sztukę.

 • Właśnie wróciliśmy z Pinchos. Rewelacja!!!! Cena za sztukę 1€ i wypasiona 1,20€ Polecam. Dzięki za opisanie tej tapasowni 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.